sâmbătă, 7 iunie 2008

EURO 2008/ Elvetia-Cehia 0-1/ SCOR FINAL

Grupa A - Elvetia-Cehia 0-1 ('71 Svěrkoš)

Desi nu au evoluat stralucit, jucatorii cehi au reusit sa-si adjudece cele 3 puncte puse in joc impotriva celei mai slab cotate echipe din Grupa A. Incepand cu orele 21:45 se va disputa un alt meci din Grupa A, Portugalia-Turcia, deasemenea in direct, in format live text, pe Fabrica de Zvonuri.

Min. 78: ***Ratare monumentala pentru elvetieni. Bara portii l-a salvat pe Cech, iar scorul ramane 1-0 pentre cehi.

Min. 71: GOOOL CEHIA! Intrat in repriza secunda, atacantul
Svěrkoš a profitat de o iesire eronata la offside a elvetienilor si a inscris primul gol al Campionatului European

Min. 67: *** Elvetia, la un pas de a deschide scorul. Centrare perfecta in careul cehilor, dar mingea trimisa cu capul de catre Yakin, aflat intr-o pozitie foarte buna, a trecut pe langa poarta si scorul ramane 0-0.

Min. 60: ***Cea mai periculoasa ocaziei a reprizei secunde. Centrarea trimisa periculos de catre Jankulovsky a fost stearsa de nou intratul
Svěrkoš si s-a scurs milimetric pe langa poarta lui Benaglio.

Min. 55:
Elvetienii sunt mai prezenti in joc. Nou intratul Yakin a avut o buna oportunitate de a-l invinge pe Cech, dar mingea trimisa de el, din lovitura libera, a trecut putin peste poarta portarului ceh.

Min. 46
: A inceput repriza secunda. In locul accidentatului Frei, la elvetieni a fost introdus jucatorul de origine turca, Hakan Yakin

In minutul 44, capitanul nationalei Elvetiei, Alexander Frei, a parasit in lacrimi terenul dupa un contact dur cu un fundas ceh. Antrenorul elvetioenilor, Jakob Kuhn, nu a facut inca modificarea, dar este asteptat ca la inceputul reprizei secunde sa fie anuntat inlocuitorul lui Frei