luni, 22 septembrie 2008

Liga 1/ Unirea-Craiova 1-2: Veniră, schimbară liderul şi plecară

Seria victoriilor trupei lui Dan Petrescu a fost întreruptă, luni, de Universitatea Craiova. Deşi au condus, ialomiţenii s-au văzut egalaţi după numai şapte minute, au mai primit un gol în minutul 63 şi au trebuit să se recunoască învinşi, nereuşind să-l mai învingă până la final pe Bornescu.

Meciul de la Urziceni începe cum nu se poate mai bine pentru jucătorii care au fost egalii germanilor de la Hamburg, în Cupa Uefa. Cornerul executat de Tibi Bălan este reluat în plasă de Galamaz, iar Universitatea se vede condusă după numai 10 minute de joc. Oltenii lui Mititelu nu se demoralizează şi replică imediat. Costea îi scoate ideal o minge lui Baird, iar atacantul australian readuce egalitatea pe tabelă în minutul 17. Jocul are ritm, iar Costea putea să întoarcă rezultatul două minute mai târziu, însă portarul Arlauskis este mai rapid decât speranţa Universităţii şi scorul rămâne egal.

După ce au acuzat şocul primirii golului, jucătorii ialomiţeni reiau atacurile asupra porţii craiovene. Mara este de departe cel mai în formă fotbalist de pe teren, doar Bornescu reuşind să-l oprească pe decarul Unirii după două faze de toată frumuseţea. Arbitrul Marius Martiş pune capăt unor prime 45 de minute extreme de interesante.

Al doilea mitan le găseşte mai liniştite pe cele două formaţii. Unirea încearcă să păstreze posesia, dar ceva scârţâie în jocul elevilor lui Dan Petrescu, Universitatea reuşind de fiecare dată să taie de la început încercările ofensive ale gazdelor. Minutul 54 vine cu o ocazie imensă pentru liderul campionatului. Dănălache centrează ideal, dar lui Rusescu îi lipsesc câţiva centimetri pentru a-şi trece numele pe lista marcatorilor. Craiova întoarce rezultatul în minutul 63, atunci când Costea îl serveşte ideal pe Baird, autorul golului egalizator şutează în bară, iar mingea ajunge la Stoianof, care impinge balonul cu capul în poarta goală. 1-2 şi se prefigurează a doua înfrângere a Unirii în actualul sezon. Dan Petrescu îşi trimite jucătorii în jumătatea adversă în ultimele minute ale partidei, dar fotbaliştii Unirii par storşi de puteri şi nu reuşesc să mai pună în pericol poarta apărată magistral de Bornescu. Astfel, Unirea cedează Stelei primul loc în clasament, în timp ce Craiova ajunge pe locul al 10-lea în clasament, acumulând 13 puncte în primele opt etape.