sâmbătă, 31 mai 2008

VIDEO/ Italia a invins Belgia cu 3-1

Natioanala de fotbal a Italiei a invins vineri, intr-un meci amical, reprezentativa similara a Belgiei cu scorul de 3-1. Golurile Italiei, adversara a Romaniei din grupa de foc a Europeanului, au fost marcate de Di Natale ( '9 si '42 ) si de Mauro Camoranesi ( '49 ). Pentru belgieni, golul de onoare a fost inscris, in ultimul minut de joc, de catre Wesley Sonck.

Acesta a fost ultimul meci de pregatire pentru formatia lui Roberto Donadoni inaintea primului meci de la Campionatul European, impotriva Olandei.

Iata care a fost primul "11" trimis in teren de antrenorul italian si schimbarile facute de acesta in timpul jocului:

Buffon - Panucci (Grosso, 46), Cannavaro (cpt.) (Chiellini, 46), Barzagli, Zambrotta - Gattuso, Pirlo, Aquilani (Ambrosin, 76) - Camoranesi (Cassano, 61), Toni (Borriello, 76), Di Natale (Del Piero, 46).

Dupa ce si-a facut datoria in atacul squadrei azzura, Antonio Di Natale a ramas la cabine, lasandu-i locul in teren veteranului Del Piero. Donadoni a preferat sa-i menajeze si pe Pannuci si Cannavaro, inlocuiti la pauza.