joi, 15 mai 2008

Sharapova sfert-finalista la Roma

Maria Sharapova s-a calificat in sferturile de finala ale turneului de prima categorie de la Roma, dupa victoria in fata Carolinei Wozniacki.

Sharapova isi confirma statutul de nou lider mondial, odata cu retragerea lui Justine Henin. Dupa o partida senzationala oferita in meciul de miercuri, cu Dominika Cibulkova, rusoaica a invitat din nou publicul la spectacol in compania danezei Caroline Wozniacki.
Victorioasa cu 6-4 in primul set, Maria s-a vazut condusa cu 5-1 in mansa secunda de tanara de 17 ani, situata pe locul 36 WTA. Capacitatea de revenire si-a facut din nou simtita prezenta pentru Sharapova, care a schimbat viteza si a trimis partida in tie-break, unde s-a impus cu 7-3.
In sferturi, rusoaica o va intalni pe Patty Schnyder, favorita 9, care a trecut de Marion Bartoli, 4-6;6-4;7-6(7).
Tot in sferturi s-au mai calificat Jelena Jankovic, Serena Williams si Tsvetana Pironkova.