joi, 24 aprilie 2008

Tenis / Nicio problema pentru Djokovic si Nalbandian

autor: Catalin

FORUM// Novak Djokovic si David Nalbandian s-au calificat in sferturile de finala ale turneului de la Monte Carlo, dupa doua victorii facile in fata unor adversari aparent incomozi.

Argentinianul David Nalbandian a produs scorul zilei, spulberandu-l in doar 13 jocuri pe spaniolul Tommy Robredo, favorit 12, 6-1;6-0. Dupa ce si-a petrecut doar o ora in compania lui Robredo, Nalbandian va incerca sa obtina in sferturi a noua victorie in fata lui Roger Federer.
Djokovic a avut si el destul de putin de lucru cu Andy Murray. Specialist pe iarba si pe hard, scotianul nu s-a acomodat deloc cu zgura, cedand in fata sarbului in 75 de minute, 6-0;6-4. Urmatorul obstacol al lui Nole va fi invingatorul partidei dintre Sam Querrey si Richard Gasquet.
Celelalte doua sferturi de finala ii vor aduce fata in fata pe Rafael Nadal si David Ferrer, respectiv pe Igor Andreev si Nikolay Davydenko.