vineri, 26 septembrie 2008

Liga 1/ Bistriţa-Dinamo 1-2: Trei puncte şi-atât

Doar 4.000 de oameni au ales să vină la stadion pentru partida dintre Gloria şi Dinamo Bucureşti. Evoluţiile modeste din ultima perioadă ale echipei gazdă, dar şi vremea urâtă de afară, i-au ţinut departe de tribune pe bistriţeni.

Nici pe teren situaţia nu a fost prea îmbucurătoare. După primele zece minute ale partidei, cele mai importante faze ale partidei au fost două lovituri de colţ ale elevilor lui Sabău, rămase fără niciun rezultat. Profitând de acalmia din defensiva Bistriţei, Dinamo deschide scorul dintr-o fază care nu anunţa nimic. Boştină ţine o minge la mijlocul terenului, îi pasează ideal în adâncime lui Dănciulescu, iar atacantul dinamovist nu-l iartă pe Tătăruşanu, schimbând tabela în minutul 12. Bulevardul din jocul defensiv al Gloriei îi permite, în minutul 33, lui Dănciulescu să-şi treacă în cont dubla. 2-0 pentru Dinamo, iar situaţia Gloriei devine din ce în ce mai dificilă.

Sabău forţează în repriza secundă şi trimite în teren doi jucători experimentaţi cu profil ofensiv. Coroian şi Anca sunt fotbaliştii de la care Bistriţa aşteaptă ceva nou. Previzibili şi dezorganizaţi, jucătorii Gloriei se resemnează pe măsură ce timpul trece, aşteptând parcă finalul jocului pentru a le curma suferinţa din această partidă. Nici măcar reuşita lui Diogo din minutul 76 nu reuşeşte să trezească echipa gazdă.

Sfârşitul de meci nu notează nimic mai mult decât revenirea lui Mitea în echipa alb-roşie. Punct final al partidei de la Bistriţa. Dinamo învinge cu 2-1 pe Gloria într-o partidă săracă în ocazii de poartă, dar bogată în greşeli nedemne de Liga 1.

Astfel, după acest succes, Dinamo trece, cel puţin pentru câteva ore, pe primul loc al clasamentului, acumulând 22 de puncte după nouă partide. Bistriţenii continuă seria rezultatelor negative şi au şanse mari să ajungă pe locurile retrogradante după disputarea celorlalte partide ale etapei. Elevii lui Ovidiu Sabău au doar şapte puncte din nouă meciuri.