joi, 12 iunie 2008

EURO 2008/ Cehia-Portugalia 1-3

GRUPA A - Cehia-Portugalia ('17 Sionko'/ 8 Deco, '63 Cristiano Ronaldo, '91 Quaresma)

Portugalia este prima echipa de la EURO 2008 care se califica in sferturile competitiei. Dupa ce in primul meci au invins cu scorul de 2-0 selectionata Turciei, aseara a venit randul cehilor sa se declare invinsi in fata nationalei lui Scolari.

Deco a deschis scorul dupa o combinatie extraordinara cu Cristiano Ronaldo in minutul 6 al partidei, dar cehii nu au dezarmat si au revenit noua minute mai tarziu prin golul egalizator al lui Sionko. Cristiano Ronaldo a iesit din nou la rampa atunci cand Portugalia avea nevoie mai mare de el si l-a executat pe Cech cu un sut plasat de la 12 metri. Tot Ronaldo i-a pasat decisiv lui Quaresma, in minutul 91, care a stabilit scorul final al meciului, 3-1.