miercuri, 23 aprilie 2008

Tenis / Regele s-a intors acasa

autor: Catalin

FORUM// Rafael Nadal isi confirma statutul de stapan al zgurii, dupa o victorie categorica in fata lui Mario Ancic, in turul 2 de la Monte Carlo.

Partida dintre Nadal si Ancic se anunta a fi una dintre cele mai intense ale zilei 3 a primului turneu Masters al anului disputat pe teren lent. Spaniolul nu a fost insa de acord cu sentinta data de specialisti, executandu-si adversarul in o ora si 16 minute, timp in care a cedat doar trei jocuri, 6-0;6-3.
Campion la Monte Carlo in 2007, Rafa va incerca sa faca un nou pas in apararea titlului, urmand a-l intalni joi pe Juan Carlos Ferrero, in optimile de finala.
Nadal este prezent si pe tabloul de dublu, unde s-a calificat, alaturi de Tommy Robredo, in sferturi, trecand de favoritii 3, Daniel Nestor si Nenad Zimonjic, 5-7;6-3;10-3.